Pasivní domy

Přemýšlíte, jestli je pro vás pasivní dům nejlepší volbou? Ukážeme vám, jaké funkce může pasivní dům nabídnout a proč byste o jeho výstavbě měli začít uvažovat.

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je stavba, která je postavena takovým způsobem, aby umožnila minimalizovat energetickou spotřebu. Stavební provedení a využití speciálních technologií (izolační materiály, systémy větrání, sluneční kolektory, tepelná čerpadla a další) dokáže rapidně snížit potřebu aktivních systémů vytápění, chlazení i osvětlení. Místo toho budova využívá přírodních zdrojů energie (např. teplo ze Slunce), ale i přirozených zdrojů energie, které vznikají běžným provozem (např. teplo ze spotřebičů).

Roční spotřeba vytápění do 15 kWh

Označení pasivní dům získá stavba, jejíž roční spotřeba vytápění je maximálně 15 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy. Pasivní stavby mají pozitivní vliv na životní prostředí a stejně tak na lidské zdraví a celkovou pohodu.

Pasivní dům na klíč

Máme 25 let zkušeností se stavbou domů. Specializujeme se na pasivní a nízkoenergetické domy, protože takové stavby mají budoucnost. Poradíme vám, jaké materiály zvolit a umíme najít řešení na míru vašemu rozpočtu.

Při stavbě domů využíváme jen kvalitní a prověřené materiály, se kterými máme dlouhodobé zkušenosti. Doporučíme vám taková řešení, která máme sami vyzkoušené a víme, že jsou s nimi naši zákazníci spokojení.

Každý dům, který dokončíme musí před předáním zákazníkovi úspěšně projít Blowerdoor testem. Tento test vám zajistí:

  1. garanci kvality práce dodavatelské firmy (odhalí netěsnost, nedůslednost při výstavbě)
  2. finanční úsporu při provozu (dům splňuje všechny normy pro zajištění minimálních tepelných ztrát)
  3. odhalení nedostatků, které by mohly vést ke snížení účinnosti rekuperace nebo vzniku vlhkosti a plísní na vnitřním povrchu konstrukce domu

Proč si vybrat pasivní dům?

Nízké náklady na vytápění

Pasivní domy vynikají velmi nízkou energetickou náročností. Na rozdíl od běžných zděných domů můžete ušetřit až 80 % nákladů za energie.

Klima vhodné pro alergiky

Rekuperace tepla je vhodným doplňkem každého pasivního domu. Hlavní výhodou rekuperace je, že udržuje v domě příznivé klima po celý rok. V létě nemusíte využívat klimatizaci a v domě je stále příjemná teplota. V zimě si užijete příjemné klima, které udrží komfort i při nízkých teplotách. Filtr v rekuperační jednotce čistí ovzduší, takže doma dýcháte čistý vzduch bez částic prachu nebo alergenů.

Ohleduplný k životnímu prostředí

Na výstavbu jsou využívány materiály, které zajistí téměř nulovou propustnost a minimální spotřebu. Umíme pracovat s obnovitelnými zdroji (fotovoltaika, tepelné čerpadlo) nebo rekuperací, která řídí větrání s následným využitím tepla.

Proč stavět s RIGI?

  1. Postaráme se o všechno, ušetříme váš čas. Pokud nemáte vlastní projektovou dokumentaci a povolení stavebního úřadu, můžeme zajistit nebo vám pomoci s jejich přípravou.
  2. Vypracujeme rozpočet a cenovou nabídku.
  3. Obstaráme stavební materiál.
  4. Máme stabilní a zkušený tým pracovníků.
  5. Zakládáme si na dodržování stanovených dohod (zejména ceny a termíny).
  6. Pracujeme pouze s ověřenými a dobře osvědčenými materiály a značkami. 
  7. Po dokončení práce odvezeme suť i odpad.
  8. Dokážeme zajistit dotační tituly.

Lokální nebo centrální rekuperace

Rekuperace využívá teplý vzduch z místnosti, který přes výměník vyčistí a vrací zpět. Teplo, které byste za normálních okolností vyvětrali z místnosti ven s rekuperační jednotkou využijete opakovaně. V zimě vzduch z rekuperační jednotky váš dům vytápí a v létě ochlazuje.

Lokální rekuperace

  • je vhodná v případě, že chcete snížit náklady spojené s výstavbou domu
  • rekuperační jednotky jsou zabudovány do zdí a nepotřebujete vzduchotechnické rozvody

Centrální rekuperace

  • vyšší pořizovací náklady, ale dlouhodobě výraznější úspora nákladů za vytápění
  • má rozvody po celém domě a řídící jednotka zásobuje všechny místnosti

Jak se staví dům s RIGI

1

Příprava dokumentů

Příprava důležitých dokumentů jako je projektová dokumentace a další pro účely vydání stavebního povolení.

2

Povolení stavebního úřadu

Vyřízení všech dokumentů potřebných pro vydání stavebního povolení.

3

Vytvoření rozpočtu a podpis smlouvy

Vytvoření celkového rozpočtu s kalkulací konečné ceny domu. Podpis smlouvy před realizací.

4

Zahájení stavebních prací

Hrubá stavba – zhotovení základové desky, obvodového zdiva, příček, stropů a střechy.

5

Další etapa výstavby

Montáž oken a venkovních dveří, instalace rozvodů, lití podlah. Zhotovení omítky, izolace, fasády a další. U pasivních domů montáž vzduchotechniky a první blower door test.

6

Dokončovací práce

Montáž obkladů, dlažeb. Kompletace ZTI, elektroinstalace, topení. Výmalba rodinného domu. Položení podlah, montáž interiérových dveří. Úprava okolí domu, zahradnické práce. U pasivních domů kompletace vzduchotechniky a druhý blower door test.

7

Předání stavby

Kontrola, úklid stavby a předání hotové stavby investorovi. Kolaudace stavby.